Askeri Standardizasyon ve Metroloji Merkezleri

Amaç

“Askeri Standardizasyon ve Metroloji Merkezleri” ülkelerin savunma sanayi alanında ortak askeri standardizasyona ulaşmasını ve ülkeler arasında askeri lojistik faaliyetlerin kolayca yürütülmesini amaçlamaktadır.

Lojistik hizmetler temel olarak şunları içerir:

 1. Tedarik zinciri yönetimi
 2. Ekipman bakımı
 3. Tedarik
 4. Depolama ve nakliye
 5. Mühendislik ve teknik destek hizmetleri
 6. Sözleşme yönetimi
 7. Gerçek yaşam desteği
 8. Altyapı çalışmaları

Lojistik faaliyetlerinde en önemli konulardan birisi de standardizasyonu sağlamaktır.

Standardizasyonun Faydaları

Standardizasyon; uyumluluğu, birlikte çalışabilirliği, güvenilirliği, tekrarlanabilirliği ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Standardizasyon, Kodifikasyon, Akreditasyon, Kalifikasyon, Metroloji faaliyetleri iç içe geçmiş ve genel olarak Standardizasyon adıyla anılan faaliyetler bütünüdür.

Askeri standartlar devletin savunma birimleri ile savunma sanayi kuruluşları arasındaki koordinasyonunu sağlayan teknik kuruluşlar ve savunma sanayi kuruluşları tarafından kullanılır.

Dost ve müttefik ülkelerde ortak karakterde bir savunma sanayinin kurulmasına ve gelişmesine öncülük yapar. Standartlar, sanayinin ilerde alacağı biçim ve seviyeyi önceden belirlemeye yarayan unsurlar arasında yer aldığından milli sanayinin, dost ve müttefik ülke sanayileri ile iş birliğine imkân sağlar.

Anahtar Teslim "Standardizasyon ve Metroloji Merkezi"

SADAT Savunma standardizasyon faaliyetlerinin kurumsal şekilde yürütülmesi için dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanlığı veya savunma sanayi başkanlıkları bünyesinde Standardizasyon ve Metroloji Merkezleri oluşturmaktadır.

Bu çalışma ile daha önce hiç kurulmamış olsa bile, bir ihtiyaç analizine dayanarak, sıfırdan başlayarak a’dan z’ye kurumun oluşturulması şeklinde olabildiği gibi hali hazırda mevcut bir birimin reorganizasyon ve modernizasyonu gibi yöntemlerle de yapılabilmektedir.

Çalışma üç ana başlık altında toplanmaktadır;

 1. Danışmanlık
 2. Donatım
 3. Eğitim

Standardizasyon ve Metroloji Merkezi Örnek Organizasyon Şeması

Projenin Yürütülmesi

Merkezin kurulması veya reorganizasyonu, kurum yöneticileri ile birlikte yürütülen tasarım safhası ve uygulama safhası olarak iki ana safhada gerçekleşmektedir.

Tasarım safhasında Organizasyon şeması kurumun mevcut yapısına ve uluslararası standartlara göre dizayn edilir. Görev tanımları hazırlanır ve yetkinlikler belirlenir.

Uygulama safhasında ise kadroların eğitim ihtiyacına göre eğitim programları hazırlanarak eğitimler veriliyor. Teçhizat, malzeme, ekipman, yazılım ihtiyaçları karşılanır.

 

“Askeri Standardizasyon ve Metroloji Merkezi” ihtiyaçlarınız için bize yazın.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Hizmetlerimiz hakkında ve ihtiyaçlarınız ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin...

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Whatsapp İletişim Hattı