Tüm Eğitim ve Danışmanlık hizmetlerimiz dost ve müttefik ülkelerin Silahlı Kuvvetleri ve Polis Teşkilatlarına mahsustur.

Eğitimlerimize bireysel katılım mümkün değildir!

Özel Görev Nişancısı (Sniper) Eğitim Paketi

Günümüzde Asimetrik Savaşın bir unsuru olarak, ikişer kişilik Sniper timleri kullanılarak, hasım taraf üzerinde büyük bir tesir oluşturulması mümkündür. Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütleri ile olan yoğun mücadelesinde Özel Görev Nişancısı (sniper) timlerini başarıyla kullanması bunu teyit etmektedir. 

İsabetli ve etkili atış yapan personel 3 kategoriye ayrılır;

 1. Nişancı: Silahın yapısal özelliklerini, atıcılık teknik ve prensiplerini kişisel kabiliyetleri ile birleştirerek, ilave herhangi bir cihaz kullanmaksızın her ortamda yüksek isabetli atış yapabilen kişidir.

 2. Keskin Nişancı (Sharp-Shooter): Optik cihazlar (silah dürbünü, rüzgâr ölçer vb.) ile teçhiz edilmiş özel imal edilmiş bir tüfek ile, 600 m civarındaki mesafelere isabetli atışlar yapabilme yetenek ve kabiliyetine sahip olan kişidir.

 3. Özel Görev Nişancısı (Sniper): Daha üstün özellikteki dürbün ve atış bilgisayarı gibi cihazlarla donatılmış 600 m ve daha uzaktaki hedeflere isabetli atış yapabilme kabiliyeti bulunan, özel imal edilmiş bir tüfekle, her hava şartında, gerektiğinde düşman hattının içlerinde, tüm kamuflaj tekniklerini kullanarak çok yüksek bir yüzde ile atış yapabilme (%99) yeteneğine ve kabiliyetine sahip olan kişidir. Bir nişancı yardımcısı ile takviye edilerek 2 kişilik bir tim halinde görev yaparlar.

   

Özel Görev Nişancısı; üstün bir bedeni dayanıklılık ve sağlam bir psikolojik ruh yapısına sahip, yoğun bir eğitimden geçirilmiş ve teknik donanıma sahip olan profesyonel bir atış uzmanıdır. Özel Görev Nişancısı, keskin nişancı tarafından tesir altına alınamayan hedeflere; mesafe, boyut, konum, geçici doğa koşulları dikkate alarak başarılı bir şekilde atış yapabilen kişidir.

Bünyesinde Özel Görev Nişancısı bulunduran taraf, hasım taraf üzerinde, muharebenin kaderini etkileyebilecek bir ‘’kuvvet çarpanı’’ faktörü ile, potansiyel bir üstünlük sağlar.

Muharebe sahasında ve temas hattının gerisinde faaliyet gösterirken, uzun süre hayatta kalabilmek için, tüm hayatı idame yeteneklerine sahip olmalı ve her tür ortamda örtü ve gizleme (kamuflaj) tekniklerini uygulayabilmelidir. Nişancı yardımcısı da aynı esaslarda eğitilir.

Özel Görev Nişancısı, bu yetenekleri pekiştirinceye ve meleke kazanacak şekilde ustalaşıncaya kadar, eğitimleri çok sayıda tekrarlamalı; ruhsal ve bedensel kabiliyetlerini sürekli en üst seviyede idame ettirmelidir.

ÖZEL GÖREV NİŞANCISI EĞİTİMİ

Nişancı ve Keskin nişancılar arasından seçilen aday kursiyerler, yapılacak test ve değerlendirmede başarı göstermesi halinde, Özel Görev Nişancılığı Eğitimine kabul edilirler.

Kursa Katılım Yeterlilik Kriterleri

 1. Temel askerlik kural ve tekniklerini bilmek.
 2. 20 Kg sırt çantası ile, 7200 m 52 dakikanın altında tamamlayabilmek.
 3. Tabanca ve piyade tüfeği atışlarında %80 başarı sağlamak (Keskin Nişancı seviyesinde atış yeteneğine sahip olmak)

Eğitim Konuları

Özel Görev Nişancısı Eğitimi; uzman eğiticiler tarafından, her kursiyer için tahsis edilen özel teçhizat ve tahkim edevatı ile, arazi ortamında, temel bilgiler verildikten sonra, yapılan eğitim programı çerçevesinde uygulanan tatbikatlarla, meleke haline getirilmek suretiyle verilir.

 1. Savaş beden eğitimi ve fiziki kondisyon
 2. Temel atış teknikleri
 3. İleri atış teknikleri
 4. Özel keşif & istihbarat
 5. Muhabere
 6. Örtü ve gizleme
 7. Hayatı idame
 8. Kaçma ve kurtulma

Eğitim Sonucunda Kazandırılacak Kabiliyetler 

Eğitimlerde çeşitli silahlar, helikopter, bot, elektronik simülasyon kiti, ilkyardım simülasyon kiti vb. araç ve gereçler kullanılarak, Özel Görev Nişancılığına yönelik olarak;

 1. Mevcut silahlarını çok iyi tanıyıp en üst seviyede atış yapmak,
 2. Dünya ordularında kullanılan keskin nişancı silahlarını tanıma,
 3. İlkyardım konularını bilmek ve uygulama,
 4. Düşman bölgesinde icra edilen görev esnasında ve sonrasında zor şartlarda hayatta kalma
 5. Uzak mesafelerden (uygun silah ve ilave teknik teçhizatla, 1800 m kadar) hedef seçerek tam isabetli atışlar yapabilme,

imkân ve kabiliyetleri pekiştirilir.

 

Kurs sonunda yapılacak test ve değerlendirmelerde, başarılı olan kursiyerlere, kursu takip ettiğini ve başarı durumunu belirten bir Özel Görev Nişancısı (Sniper) sertifikası verilir.

Eğitim Süresi

Özel Görev Nişancısı (Sniper) eğitimleri teorik eğitim, simülasyon eğitimleri ve atış görevleri olarak toplam 12 haftalık bir programdan oluşmaktadır. 

Hizmetlerimiz hakkında ve ihtiyaçlarınız ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin...

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Whatsapp İletişim Hattı