Print

SADAT Silahlı Bir Örgüt değil Askeri Danışmanlık Şirketidir!

Sayın Orhan UĞUROĞLU tarafından kaleme alınan ve 12.08.2019 tarihinde Yeniçağ gazetesinde yayınlanan yazıda;

“Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da özelleşir mi? Özelleşir...

İlkokuldan, üniversiteye kadar özel okullar kuruldu, eğitim özelleşti… Kalan devlet okullarında puan tutturdun tutturdun, tutturamadım haydi İmam Hatip'e…

Milli Savunma Bakanlığı da askerliği özelleştirdi ya…

Ver parayı al teskereyi…

Tank palet Fabrikası da Katar ordusunun ortaklığına verilerek özelleşti ya,

Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Adnan Tanrıverdi'ye özel silahlı ordu SADAT kurduruldu ya,

Şeklinde başlayıp özelleştirilen kamu faaliyetlerine getirdiği eleştiriler ile devam etmektedir.

Sayın UĞUROĞLU yazısında, açılan özel okulların, devlet müfredatı çerçevesinde, devlet denetimi altında ve asgari fiziki şartları dahi devlet tarafından çizilen bir ortamda verilmesini eğitimin özelleşmesi olarak tanımlamıştır. 

Bu kapsamda, bedelli askerlik uygulaması, tank palet fabrikası işletme hakkının bir süreliğine özelleştirilmesi ve SADAT A.Ş. nin kurulmasını da MSB.nın özelleşmesi olarak değerlendirmiştir.

SADAT A.Ş.’yi TSK’nin alternatifi gibi değerlendirmenin eksik ya da yanlış bilgiden kaynaklandığını düşünüyoruz. SADAT A.Ş. amacını,  faaliyet konularını ve çalışma alanını internet sitesinde açık olarak belirtmiş ve kuruluşu 12 Şubat 2012 tarihli Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilerek tescil edilmiştir.SADAT A.Ş. kuruluş fikrinin nasıl ortaya çıktığını da Sn. Adnan TANRIVERDİ müteaddit defalar açıklamıştır. Bu açıklaması da SADAT A.Ş. internet sitesinde mevcuttur.

SADAT A.Ş. hakkındaki benzer yazılar ve açıklamalar yoluyla yapılan tezvirat ile ilgili onlarca tekzip kararı alınmış ve mahkûmiyet kararları verilmiştir.

SADAT A.Ş. nin niyeti de maksadı da açıktır, başka da arka planı yoktur. SADAT A.Ş. nin amacı:Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarlarını gözeterek ihtiyaç duyan dost ve müttefik ülkelerinin;

  • Güvenlik güçlerine (silahlı kuvvetler ve polis teşkilatları için) stratejik danışmanlık yapmak,
  • Güvenlik güçleri personeline ülkelerini savunmaları için ihtiyaç duyacakları konularda eğitim vermek,
  • Güvenlik güçlerinin ülkelerini savunabilmeleri için talep ettikleri harp silah ve araçlarının tedarikinde aracılık yapmak,
  • Dost ülkeler arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamını oluşturmak, bu konularda danışmanlık yapmak, Türkiye savunma sanayi ürünlerine pazar ortamı oluşturmak, ilgili konularda devletler arası organizasyonları sağlamak

olarak özetlenebilir.

Şirket faaliyetleri ilgili mevzuatın belirlediği şekilde gerçekleştirilmektedir.

SADAT A.Ş. özel bir ordu, silahlı bir güç ya da kuvvet değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Print

SADAT For Great Turkey Again

The interview with Mr. Melih TANRIVERDİ Chairman of the Board Directors of SADAT Company, which is the first and unique of its kind in the field of military consultancy and training outside of our country that is the protector for the geopolitical and geostrategic geography; at the same time, it is the company that carries out its works in coordination with the official foreign policy of the Turkish Republic in addition to it is going over its way to be the pearl and pride for its country in the near future.

Print

Robin Michael's Twitter Address Was Blocked By Court Decision

 

 

TURKISH REPUBLIC

ISTANBUL

1. MAGISTRATE COURT

DIFFERENT ISSUES DECISION

DIFFERENT ISSUES DECISION: 2019/2267 DIFFERENT ISSUES.

JUDGER: Zafer DAŞKIN 153128.

CLERK: Yusuf Kenan YABANTAĞ 229062.

PLAINTIFF: SADAT A.S. International Defense Consulting.

DEFENCE COUNSEL: Ahmet Cengiz Tangören - Ahrnet Taylan.

COUNTERPART: www.twitter.com.

DEMAND: Access blocking Request.

DATE OF DEMAND: 25/04/2019.

DATE OF DECISION: 25/04/2019.

The defense counsels Mr. Ahmet Cengiz Tangören & Mr. Ahmet Taylan of SADAT International Defense Consulting have submitted a petition, which was attached in above division and recorded under different issues order, to our judiciary in the date of 25/04/2019.

Documents were audited.

REQUIRED THAT:

The defense counsels Mr. Ahmet Cengiz Tangören & Mr. Ahmet Taylan of SADAT International Defense Consulting have submitted a petition which was provided in 25/04/2019 includes Access blocking Request to publications that were non-real and attacking their personal clients’ rights in accordance with article 9.1 of the Law No. 5651.

Article 9.1 of the Law No. 5651;

(1) Real and legal persons, institutions, and organizations who are alleging, that their personal rights have been violated due to broadcast content made on internet, have right to request removal of broadcast content by warning methods in case of failure to reach this content or by requesting to the judge who may block broadcast content directly.

(2) The requests providing by persons, who alleging their personal rights have been violated due to broadcast content made on internet, should be replied at most within twenty-four hours by the content and / or location provider.

(3) Due to broadcast content on the Internet and according to requests of those who their personal rights have been violated, the judge may decide to block access within the range specified in this article.

(4) The judge decides to ban access to content on the basis of this article, by blocking the access to the content (in the form of URL, etc.) only in relation to the posts, section, portion where the violation of the right to personality occurs. The decision to prevent full access to the posts cannot be given on the website unless requested. However, if the judge finds that the violation cannot be prevented by blocking access to the content by specifying the URL address, he can also decide to block accessing to the entire posts on the website, with the proviso that specify the reason."

Upon checking application Form and its attachments, it was found that the action was taken due to violating personal rights by publishing the posts in the URL: https://twitter.com/search?q=%40mrubin1971%20sadat&src=typd without consent of the requesting side, for these reasons the APPLICATION WAS APPROVED as such.

Law No. 5651 Article 9; The judge decides to ban access to content on the basis of this article, by blocking the access to the content (in the form of URL, etc.) only in relation to the posts, section, portion where the violation of the right to personality occurs. The decision to prevent full access to the posts cannot be given on the website unless requested. However, if the judge finds that the violation cannot be prevented by blocking access to the content by specifying the URL address, he can also decide to block accessing to the entire posts on the website, with the proviso that specify the reason.

With this provision and after it became clear that https:// https://twitter.com/mrubin1971 was the domain name on the mentioned webpage, the following decision was taken as to denial of the request.

Print

Michael RUBİN twitter hesabının erişiminin engellenmesi hakkındaki talebimiz

 

       1-ABD vatandaşı ve pentagon görevlisi Michael RUBİN isimli şahıs https://twitter.com/mrubin1971 simli twetter hesabından yayınladığı twittler ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve meşru hükümet başta olmak üzere kısaca SADAT adı ile anılan müvekkilim SADAT ULUSLARARASI SAVUNMA DANIŞMANLIK İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. hakkında gerçek dışı, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde, ticari itibarını terzil edici, topluma ve kamuoyuna hedef olarak gösteren hakaret ve iftira nitelikli muhtevaya sahip, tespit, itham ve beyanlarda bulunmaktadır.

       2-Kısaca SADAT olarak bilinen ‘‘SADAT Uluslar Arası Savunma Danışmanlık İnş. San. Ve T. A.Ş.’’; Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş ve faaliyet gösteren bir şirket olup, kanunlara göre faaliyet göstermektedir. Kurucuları, ortakları ve çalışanları hukuka saygılı ve tertemiz geçmişe sahip kişilerdir. Tüzel kişi veya bireyler olarak bırakın yasa dışı olmayı tek bir şüpheli faaliyetleri dahi yoktur. SADAT her türlü çirkin ve mesnetsiz yakıştırmalardan münezzehtir. Müvekkil şirketin tüm faaliyetleri kanunlar kapsamında Türk Ticaret Kanunu ve diğer kanuni mevzuat çerçevesinde, devletin tüm birimlerince incelenmekte olup hukuksuz hiçbir icraatı söz konusu olmayan, meşru, şeffaf, gizli kapaklı işi olmayan ticari bir kuruluştur.

       3-Bu nedenle talep konusu https://twitter.com/mrubin1971 uzantılı hesaptan;gerçekleri araştırmadan ve hakikaten bu konuda bilgisiz olarak müvekkil aleyhinde ağır ifadelerin kullanıldığı, iftiraya varan nitelikte açıklamaların yapıldığı, açıklamaların, bilinçli bir karalama kampanyası kapsamında, müvekkil şirketin ticari itibarını, ağır şekilde zedeleyici, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde, yalan, yanlış, iftira ve hakaret nitelikli muhtevaya sahip olduğu aşikardır.

       4-Talebe konu, https://twitter.com/mrubin1971 uzantılı twetter hesabından;

       * Michael Rubin Onaylanmış hesap @mrubin1971 9 Nis ‘’Merak ediyorum, eger Erdogan Istanbul secimini calarsa ve protestolar baslarsa, SADAT kalabaliklara ates acarak masum insanlari oldurup daha once oldugu gibi sucu Erdogan'in dusmanlarina mi atacak acaba. #Turkiye      #Istanbul #TurkeyElections^^
       * Michael Rubin Onaylanmış hesap @mrubin1971 21 Eki 2018 ‘’ Erdogan Kasikci'ya ne oldugunu aciklama sozu verdi. Merak ediyorum acaba darbe sirasinda da gercekten ne oldugunu aciklayacakmi. Mesela SADAT ne yapiyordu yada sivilleri aslinda kim oldurdu?’’

Print

Disclaimer and Denial to False News of Sözcü's Newspaper

DISCLAIMER TEXT

In www.sadat.com.tr website and in the article wrote by Can ATAKLI titled "The calmness of Imamoğlu hit the palace with the madness" in 11/04/2019; and another titled " Election's cheat was caught; What more you are waiting for?" in 06/11/2018; Where he used false statements and wrong expressions against my clients "SADAT International Defense Consulting, Construction, Inc." with intent to prove as if they are doing illegal works in front of the public opinion, in order to discredit the client in way contrary to the truth and unreal as an attack on personal rights in addition to distortion of their commercial reputation.

In this regard, writer Can ATAKLI in the news articles used ill-advised phrases that could not be understood by healthy minds after the results of  local elections on 31 March like "SADAT MILITANTS shot in the air in several places without no one cared" in the form of " A crowd of people are demonstrating in front of Meral AKŞENER's house". These people were really from MHP otherwise AKP's militias or SADAT's personnel?

In short, "SADAT International Defense Consulting, Construction, Inc "  that known as SADAT is established in accordance with the Turkish Commercial Law's provisions, it began to do its activities that were carried out in accordance with the law. Founders, partners, and employees respect the law and have immaculate history. They have no suspicious activity to be outside the law as legal persons or even as individuals. SADAT is devoid of any kind of ugly fabrications that are baseless.  All activities of the company are examined by all the units of the State within the scope of Turkish commercial Law and other legal legislations within laws scope, that is a commercial, legitimate, and transparent company, it also does not have any illegal, or secret or covered business.

For this reason, news articles published at sözcü.com.tr contain offensive statements against my client without investigating the facts and indeed ignorant of the true data in this regard, within a conscious smear campaign. It also obvious that they have offensive, defamatory, lies, false content which are using to violate my client personal rights and to affect at the commercial reputation of their company. The client company was never a militia, armed force or armed personnel, as they had expressed in the articles.

Since its establishment in 2012, our company has unfortunately been dealing with similar slanders and smears. However in the same way, the Court's decision was confirmed that the content of perception management against the client company, which were used to allege that the company is carrying out many illegal activities, were mere illusions which none of them were be proven absolutely; and they never represent the reality. Even though SADAT has not opened any investigation regarding these allegations, there are still some untruthful reports on defamation in the same direction.

We allude to the public opinion with our all respect to not taking such news against the client company into consideration which are baseless of truth, and without investigating the facts; whereas this news reach to extent of lying and slandering to discredit the reputation of client company outside of truth that affect on their commercial reputation, honor and dignity.

SADAT International Defense Consulting, Construction, Inc.

Presented by

ATTORNEY Ahmet Cengiz TANGÖREN

 

Similar Topics

Publications

SADAT Broşür
For Leaflet and Booklets click here

Our Trainings

Training Video

SADAT in Social Media

  • Facebook: SadatInternationalDefenseConsultancy
  • Linked In: companies/2845254
  • Twitter: SADATcomTR
  • YouTube: SADATcom